Saradnik
dr Filip Ivanović

Dr Filip Ivanović rođen je 1986. u Podgorici. Završio je Osnovnu školu Maksim Gorki i Gimnaziju Slobodan Škerović. Diplomirao je i magistrirao na Odsjeku za filozofiju Univerziteta u Bolonji, a doktorirao na Odsjeku za filozofiju i religijske studije Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju u Trondhajmu. Radio je na Univerzitetu u Levenu i Van Lir Institutu u Jerusalimu, a usavršavao se na Univerzitetu u Orhusu i Norveškom institutu u Atini.

U okviru pedagoških aktivnosti predavao je ili predaje predmete: Uvod u hrišćanstvo i Umjetnost i religija (Norveški univerzitet za nauku i tehnologiju), Atina u klasičnom dobu i Uvod u filozofiju (Norveški institut u Atini), Grčka kultura (Univerzitet Donja Gorica), Estetika (Univerzitet Crne Gore). Osnivač je i direktor Centra za helenske studije u Podgorici i glavni urednik međunarodnog naučnog časopisa Akropolis: Journal of Hellenic Studies.

Član je Radne grupe za pregovore s Evropskom unijom za poglavlje 25 „Nauka i istraživanje“, ekspert evaluator Evropske komisije, eskpert za akreditaciju studijskih programa pri Agenciji za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja i član Odbora za filozofiju i sociologiju Crnogorske akademije nauka i umjetnosti.

Učestvovao je na preko trideset međunarodnih konferencija i skupova u UK, Italiji, Rusiji, Izraelu, Grčkoj, Španiji, Portugaliji, Švedskoj, Argentini i dr. Autor je velikog broja monografija, članaka u naučnim časopisima i poglavlja u zbornicima.

Dr Ivanović je član brojnih profesionalnih i naučnih udruženja, među kojima i Centra mladih naučnika i umjetnika CANU, Međunarodnog društva za srednjevjekovnu filozofiju (Société Internationale pour l’Étude de la Philosophie Médiévale), Američkog filozofskog udruženja (American Philosophical Association), Društva za promociju vizantologije (Society for the Promotion of Byzantine Studies), Britanskog društva za istoriju filozofije (British Society for History of Philosophy), Sjevernoameričkog patrističkog društva (North American Patristic Society) i Međunarodnog društva za novoplatoničke studije (International Society for Neoplatonic Studies).

Izbor važnijih radova:

Knjige

-Filip Ivanovic, Desiring the Beautiful: The Erotic-Aesthetic Dimension of Deification in Dionysius the Areopagite and Maximus the Confessor, Washington, DC: The Catholic University of America Press, 2019

-Filip Ivanovic, Symbol and Icon: Dionysius the Areopagite and the Iconoclastic Crisis, Eugene, OR: Pickwick, 2010

Članci u časopisima i poglavlja u knjigama

-Filip Ivanovic, “Images of Invisible Beauty in the Aesthetic Cosmology of Dionysius the Areopagite”, in: J. Bogdanovic (ed.), Perceptions of the Body and Sacred Space in Late Antiquity and Byzantium, London: Routledge, 2018, 11-22.

-Филип Ивановић, „Педагошка и терапеутска улога философије код Климента Александријског“, Гласник Одјељења хуманистичких наука Црногорске академије наука и умјетности, 4, 2018, 199-217.

-Filip Ivanovic, “Philosophy as a Way of Life in Maximus the Confessor”, in: K. Boudouris (ed.), Proceedings of the XXIII World Congress of Philosophy, vol. 6, Charlottesville: Philosophy Documentation Center, 2018, 5-9.

-Filip Ivanovic, “Union with and Likeness to God: Deification According to Dionysius the Areopagite”, in: M. Edwards & E. Vasilescu (eds.), Visions of God and Ideas on Deification in Patristic Thought, London: Routledge, 2017, 118-157.

-Filip Ivanovic, “Maximus the Confessor’s Conception of Beauty”, International Journal of the Classical Tradition, 22:2, 2015, 159-179.

-Filip Ivanovic, “The Eternally and Uniquely Beautiful: Dionysius the Areopagite’s Understanding of the Divine Beauty”, International Journal of Philosophy and Theology, 75:3, 2014, 188-204.

-Филип Ивановић, „Знање и традиција код Климента Александријског“, Филозофија и друштво, 24:2, 2013, 264-274.

-Filip Ivanovic, “Byzantine Philosophy and its Historiography”, Byzantinoslavica: Revue internationale des études byzantines, 68, 2010, 369-381.

-Filip Ivanovic, “De potentia Dei: Some Western and Byzantine Perspectives”, The European Legacy, 13:1, 2008, 1-11.

• filip.ivanovic2[at]udg.edu.me