Saradnik
dr Milika Mirković

Rođen je u Nikšiću, 5. maja 1985. godine. Ekonomski fakultet na Univerzitetu Crne Gore je završio 2007. godine na smjeru “Preduzetništvo i preduzetničke finansije”. Nakon osnovnih studija upisao je postdiplomske studije “Preduzetnička ekonomija” na Fakultetu za međunarosnu ekonomiju, finansije i biznis na Univerzitetu Donja Gorica gdje je magistrirao 2012. godine. U julu 2020. godine je zavrsio doktorske studije "Međunarodna ekonomija" na Fakultetu za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis, Univerziteta Donja Gorica gdje je odbranio doktorski rad na temu „Jevrejska ekonomska misao“. Tokom školovanja je bio na dvomjesečnoj specijalizaciji u Univerzitetu u Torontu u Kanadi, jednogodišnoj spicijalizaciji kao student doktorskih studija u CERGE-EI u Pragu i dvomjesečnoj specijalizaciji na Xihua univerzitetu u Čengdu u Kini.

Od 2007. godine radi u Institutu za strateške studije i projekcije kao istraživač, a od 2008. godine je angažovan kao saradnik na Univerzitetu Donja Gorica. Učestvovao je u realizaciji preko četrdeset projekata iz oblasti makroekonomije, tržišta rada, socijalne politike i obrazovanja. Više puta je bio gostujući istraživač na ETH-KOF Institutu u Cirihu gdje je radio na modeliranju i projekcijama makroekonomskih pokazatelja za Crnu Goru. Tokom 2022 bio je gostujuci predavac na Toraigirovom univerzitetu u Pavlodaru u Kazahstanu. Član je Odbora za ekonomske nauke, demografiju i antropologiju u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti.

Načni radovi:

-In-work poverty in Montenegro. Journal of International and Comparative Social Policy, 38(2), 180-191. doi:10.1017/ics.2022.8

-The Contribution of the Institute for Strategic Studies and Prognoses in spreading the Ideas of the Austrian School of Economics in Montenegro, Montenegro and Beyond – the Austrian School of Economics, The international Liberty of Austrian Economics, Vol 18. Austrian Economics Center, Friedrich August v. Hayek Institute, University of Donja Gorica and Institute for Strategic Studies and Prognoses, 2022, ISBN 978-3-902466-21-1, p. 117-126.

-Digital Transformation in Montenegro – Current Status, Issues and Proposals for Improvement, Journal of Computer Science and Information Technology, American Research Institute for Policy Development, June 2021, Vol. 9, No. 1, pp. 1-12ISSN: 2334-2366 (Print), 2334-2374 (Online)

-Transition to work or higher education in Montenegro – Factors affecting students decisions, contributor to the book: Social Exclusion in the Western Balkans (edited by Will Bartlett, Vassilis Monastiriotis, Panagiotis Koutroumpis), Cambridge Scholars Publishing United Kingdom 2020, ISBN(13): 978-1-5275-4969-2 (koautorski rad sa Dr Jadrankom Kaluđerović)

-Jevrejska ekonomska misao, Ekonomska teorija u periodu 1958-2018, Institut ekonomskih nauka, Beograd 2018.

-Mehaničko kretanje stanovništva u Crnoj Gori u XXI vijeku, Stanovništvo Crne Gore – struktura i projekcije, Crnogorska akademija nauka i umjestnosti, 2018.

-The impact of fiscal decentralisation on local economic development in Montenegro, Lex Localis 15(3):685-703, 2017. godine (koautorski rad sa prof. Dr. Jadrankom Kaludjerovic, prof. Dr. Mijatom Jocovicem)

-Uticaj seoba na uspjeh Jevreja, Seobe i razvoj, Institut društvenih nauka, Centar za ekonomska istraživanja, Beograd, Maj 2016.

-Ekonomske slobode: Put ka većem rastu i razvoju, (Anti)liberalizam i ekonomija, Institut društvenih nauka, Centar za ekonomska istraživanja, Beograd, Maj 2014. (koautorski rad)

-Stručno obrazovanje i tržište rada u Crnoj Gori, Obrazovanje i razvoj, Institut društvenih nauka, Centar za ekonomska istraživanja, Beograd, Maj 2013. (koautorski rad)

Objavljene knjige:

Jevrejska ekonomska misao, Institut za strateške studije i projekcije, 2022.

Učešće na seminarima, konferencijama i radionicama u zemlji i inostranstvu:

-1st International Conference “Rural youth and New Youth Guarantee”, Bresa, Italija (09/2022)

-Estonian University of Life Sciences, Doctoral seminar of Chair of Rural Economics, Tartu, Estonija (07/2022)

-Henan University - 4th HENU/INFER Workshop on Applied Macroeconomics, Kaifeng, Kina (06/2018)

-Institute for Advanced Studies – 1st Vienna Workshop on Economic Forecasting, Beč, Austrija (02/2018)

-3th Annual BMDA Conference “Regional Innovations for Global Competitiveness”, Viljnus, Litvanija (05/2015

-Trening “How to Lecture on Adizes Methodology” Adizes Graduate School, Kaunas, Litvanija (06/2014)

-ETF konferencija – Mapiranje politika i praksi u srednjem stručnom obrazovanju za socijalnu inkluziju i socijalnu koheziju u zemljama Zapadnog Balkana, Turskoj i Izraelu, Tel Aviv, Izrael (11/2013)

-“Adizes theory and practice for the best business schools”, Adizes Graduate School, Sabancy University Istanbul, Turska (11/2013)

-Visiting a model of sustainability - Green partnerships, Frajburg, Njemačka (10/2013)

-“Lessons of the Euro-crisis – challenges to the Hungarian EU-policy”, Univerzitet Corvinus, Budimpešta, Mađarska (10/2012)

-“VET for social inclusion in the Western Balkans and Turkey: towards regional actions, consultation workshop”, ETF, Torino, Italija (12/2011)