petak, 24. novembar 2023.

AKCIJA DOBROVOLJNOG DAVALAŠTVA KRVI

Studentski Biznis Centar Univerziteta Donja Gorica organizovao je sedmu akciju dobrovoljnog davalaštva krvi, u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi Crne Gore i Crvenim krstom Crne Gore! Akciji se odazvao veliki broj studenata i saradnika, a u četvoročasovnoj akciji čak 46 osoba je uspješno doniralo krv!

ZAŠTO?
Svakog dana je u Crnoj Gori potrebno 100 jedinica krvi! Jedno davanje krvi može spasiti čak 3 života! Mladi ljudi su najpodobniji za doniranje krvi zbog razvijenijih imunih sistema, fizičke stabilnosti i drugih karakteristika. Zbog toga je važno promovisati akcije dobrovoljnog davalaštva krvi među studentima, kako bi se zalihe krvi povećavale i kako bi medicinske jedinice u Crnoj Gori bile spremne za razne situacije.

ŠTA JE VAŽNO?!
U Crnoj Gori je neophodno osigurati veći broj davaoca krvi. Trenutno u zemlji postoji 3,4% davaoca i ovaj broj ima tendenciju da se smanji u budućnosti. Minimalan zadovoljavajući procenat davaoca u populaciji je 4% kako bi se servisirale redovne potrebe za zalihama krvi. Stoga, studenti, moramo biti aktivniji

BENEFITI?
Dobrovoljno davalaštvo krvi je plemeniti čin koji spašava ljudske živote. Davanje krvi je zdravo i regeneriše krv davaoca. Takođe, pred svako davanje se vrši detaljan pregled davaoca, i na taj način preventivno provjeravate svoje zdravlje. Nakon određenog broja davanja, davaoc ostvaruje besplatnu participaciju u javnim zdravstvenim ustanovama. Osim toga, Zavod za transfuziju krvi Crne Gore uvijek priprema zanimljive poklone i akcije za davaoce!

UNIVERZITET DONJA GORICA/STUDENTSKI BIZNIS CENTAR
Vodeći se društveno odgovornim načelima, Studentski Biznis Centar je organizovao 7 akcija dobrovoljnog davalaštva krvi. Ova akcija je otvorena potpisivanjem Memoranduma o saradnji između Univerziteta Donja Gorica i Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore, u cilju obezbjeđivanja kontinuiteta organizacije akcija i animiranja kompletne studentske populacije i akademske zajednice! Promovišemo dobre prakse i pozivamo zajednicu na humanost i društvenu odgovornost!

POZIV NA AKCIJU!
Prepoznavši značaj studenata u ovom procesu, pozivamo kompletnu studentsku zajednicu u Crnoj Gori da se pridruži Akcijama dobrovoljnog davalaštva krvi! Krv možete donirati na sljedećoj akciji na UDG-u, u prostorijama Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore svakog radnog dana, a možete inicirati i sopstvene akcije. Mi smo voljni da podijelimo iskustvo i pomognemo jer je ovo misija svih studenata!

POSTANI I TI
NEČIJI HEROJ!