četvrtak, 27. februar 2020.

Berza preduzetničkih ideja podsticaj kreativnom sektoru i razvoju biznisa u kulturi

Sporazum o saradnji na projektu „Berza preduzetničkih ideja u kreativnim industrijama“ danas su na Univerzitetu Donja Gorica potpisali ministar kulture Aleksandar Bogdanović i rekotor univerziteta Veselin Vukotić.

„Sporazumom je predviđena saradnja u okviru desete, jubilarne, Berze preduzetničkih ideja Univerziteta Donja Gorica, koja će ove godine tematski biti fokusirana na oblast kreativnih industrija. Za početak, planirano je da u martu bude raspisan zajednički konkurs Ministarstva kulture i UDG za prikupljanje preduzetničkih ideja u dijelu kreativnih industrija. Za april je predviđena njihova evaluacija, dok će Berza biti održana 9. maja“, najavio je ministar Bogdanović.

Sagovornici su napomenuli da je model saradnje usaglašen shodno značaju i ulozi koju kreativne industrije imaju na ukupan kulturni i društveni razvoj, ali i na potencijal na globalnom nivou. Podsjetili su na potrebu kreiranja ideja posebno u oblastima uspostavljanja proizvoda tj. brenda u oblasti ICT-a sa osvrtom na razvoj video igara i mobilnih aplikacija u funkciji valorizaciji kulture.

Kreativne ideje, kako je precizirano danas, biće razvijane kroz tri faze.

„U prvoj, koja nas čeka od sljedećeg mjeseca, nastojaćemo da podstaknemo što više mladih da apliciraju sa idejama. Nakon toga, slijedi mentorski rad sa timovima, tokom kojeg će ideje biti dodatno razrađene. I najzad, u trećoj fazi, na Berzi će biti obezbijeđena sredstva za njihovu realizaciju“, pojasnio je ministar Bogdanović.

Ministarstvo kulture, kako je naglasio, u prethodnom periodu opredijelilo se za afirmaciju i razvoj kreativnih industrija kao važne kulturne politike kojom se želi otvoriti novo poglavlje na crnogorskoj kulutrnoj sceni, prije svega usmjerno na povezivanje kulture i preduzetništva. U tom kontekstu, kako je najavljeno na današnjem sastanku, očekuje se da ove godine za ideje na Berzi licitira više od 20 renomiranih kompanija.

Sagovornici su saglasni da je nagrađivanje ideja i podsticaj za dalje razvijanje još jedan motiv ovog projekta, a investiranje u ideje koje se prezentuju tokom Berze zapravo krajnji cilj koji vodi ka otvaranju novih radnih mjesta, poboljšanju pozicije mladih ljudi na biznis sceni, kao i razvijanju ekonomije.
Tokom posjete UDG, ministar Bogdanović obišao je Preduzetničko gnijezdo koje je počelo sa radom prošle godine.

Kako je naglasio rektor Vukotić, ideja vodilja Preduzetničkog gnijezda jeste buđenje studenata i njihovih kreativnih, inovativnih i preduzetničkih sposobnosti.
Podsjetio je i da je međunarodna Berza preduzetničkih ideja Univerziteta Donja Gorica događaj koji okuplja studente svih univerziteta u Crnoj Gori, srednjoškolce iz svih crnogorskih gradova, ali i srednjoškolce i mlade ljude iz cijele Evrope i svijeta. Ciljevi ovog projekta su, kako je naglasio, promocija preduzetništva među mladim ljudima, realizacija novih biznis ideja, ali i podsticanje mladih ljudi da razmišljaju preduzetnički način.