subota, 11. jun 2016.

Crnogorski studenti i učenici u studijskoj posjeti Hrvatskoj

U organizaciji Centra za međunarodne studije iz Hrvatske i partnera, Univerziteta Donja Gorica i Centra za monitoring i istraživanje, crnogorski učenici i studenti boraviće od 13. do 22. juna u Zagrebu, na međunarodnoj ljetnjoj školi „Tri godine iskustva hrvatske omladine u EU“. Studijska posjeta će biti organizovana u okviru projekta „Budi spreman za EU vrijednosti“. U prilogu se nalaze imena odabranih učenika i studenata koji će imati priliku da učestvuju u studijskoj posjeti Hrvatskoj. Obavještavaju se odabrani učenici i studenti da je polazak predviđen za 13.06. u 08:00h ispred hotela Podgorica. Više o projektu moguće je pročitati u opširnijoj verziji ovog obavještenja.

Međunarodnu ljetnju školu će svečano otvoriti predsjednik Centra za međunarodne studije, prof. dr Radovan Vukadinović i i potpredsjednica  dr Monika Begović. Škola će polaznicima pružiti mogućnost da slušaju predavanja eminentnih stručnjaka iz regiona poput prof. dr Radovana Vukadinovića, prof. dr Lidije Čehulić Vukadinović, dr Monike Begović, doc.dr Igora Kanižaja, prof. dr Borisa Vucelića, doc. Dr Jadranke Dujić Furlan i drugih.

Hrvatski i stručnjaci iz regiona govoriće o Hrvatskoj i EU u domenu obrazovnih i omladinskih politika, iskustvima mladih nakon tri godine od ulaska te države u Uniju, njihovim mogućnostima za obrazovanjem i zapošljavanjem u EU, evropskim vrijednostima, kao i evropskoj spoljnoj politici, medijskoj pismenosti u EU, zdravstvenom sistemu u Hrvatskoj koji je u skladu sa pravilima EU.

Takođe, studenti i učenici će slušati i predavanja o iskustvima Zagrebačke županije, standardima EU za zaštitukulturnog nasljeđa kao i organizacijskoj kulturi radi promovisanja vrijednosti EU na radnim mjestima.

Pored predavanja, polaznici će moći da učestvuju u simulacijama i radionicama, obiđu Zagreb i njegove muzeje, kao i da posjete ključne institucije u domenu kreiranja obrazovnih politika u Hrvatskoj, a 21. juna će im tokom svečanog zatvaranja škole, biti uručene diplome.

Projekat „Budi spreman za EU vrijednosti“ podržala je Evropska komisija u okviru programa Erasmus Plus (poziv Capacity Building Youth – Western Balkans).