četvrtak, 30. april 2015.

Mladi Zapadnog Balkana zajedno pravili biznis planove

„Poslovni izazov zapadnog Balkana” je takmičenje srednjoškolaca u preduzetničkim vještinama, u okviru kojeg je učestvovalo oko 100 učenika iz četiri zemlje zapadnog Balkana, Crne Gore, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Prva dva dana takmičenja su organizovana u hotelu Mediteran u Bečićima, dok je treći i finalni dan takmičenja održan na Univerzitetu Donja Gorica.

Tom prilikom prisutnima su se obratili Izvršni direktor organizacije Dostignuća mladih u Srbiji, koji je u svom obraćanju prisutnima naveo da pola života prođe dok shvatimo da što prije počnemo da uređujemo svoj život, on će tim prije biti uspješan. Poželio je sreću svim takmičarima, i svakodnevno uspjeha sve više i više.

Prisutnima je dobrodošlicu poželio Rektor UDG-a, prof. dr Veselin Vukotić. On je u svom izlaganju izrazio zadovoljstvo što je baš UDG domaćin srednjoškolcima zemalja zapadnog Balkana, koji predstavljaju borce za preduzetništvo i napredak i koji su buduća elita ovog regiona. Buduća elita koja kada to zaista i postane, ne smije da zaboravi one koji će tada biti kao oni sada. Moto našeg Univerziteta je “Budite dio istorije budućnosti” i shodno tome, ovo je Univerzitet koji se bavi proizvodnjom sjemena budućnosti. Preduzetništvo traži iskrenost, ljubav i slobodu. Preduzetništvo je duhovna energija.

U finalnom takmičenju je učestvovalo 20 mješovitih timova sastavljenih od po 4 predstavnika svake zemlje učesnice.

Timovi su imali prezentacije biznis planova koje su kreirali i pripremali prethodna dva dana, a u okviru kojih su imali zadatak da odgovore na postavljeni „izazov”. Izazov je bio da svaki tim za sebe osmisli proizvod ili uslugu koja će povećati broj putnika u avio-saobraćaju. Tokom pripreme biznis planova, na raspolaganju su imali informacije koje su mogli pronaći na internetu. Osim toga, na raspolaganju su im bili i korisni savjeti poslovnih volontera sa Univerziteta Donja Gorica.

Na kraju trećeg i finalnog dana takmičenja timovi su svoje ideje i biznis planove predstavili članovima žirija i publici.

Ovo takmičenje se organizuje već treću godinu za redom, a poslje Beograda i Sarajeva, ove godine gradovi domaćini su bili Bečići i Podgorica. Cilj je da se učenicima pruži uvid u savremeni način poslovanja i motiviše ih da razmišljaju proaktivno, da budu preduzimljivi i svoje ideje sprovedu u djelo. Takođe, takmičenje ističe važnost povezivanja mladih ljudi koji žive na teritoriji zapadnog Balkana i budi svijest o neophodnosti zajedničkih aktivnosti na regionalnom nivou.

Takmičenje realizuje organizacija Dostignuća mladih u Srbiji uz saradnju sa Balkanskim fondom za demokratiju, Američkom agencijom za međunarodni razvoj, Univerzitetom Donja Gorica, Socio-ekonomskim centrom, Omladinskom informativnom agencijom i udrugom Inicijativa.

„Dostignuća mladih u Srbiji“ je jedna od nacionalnih organizacija u okviru globalne mreže programa preduzetničkog obrazovanja Junior Achievement Worldwide, nastale 1919. godine u SAD a danas sačinjene od 121 članice sa svih kontinenata. Misija organizacije je priprema i inspirisanje učenika osnovnih i srednjih škola za život i rad u savremenom svijetu kroz implementaciju obrazovnih programa iz oblasti preduzetništva, poslovanja i finansijske pismenosti.

Ovim događajem, Univerzitet Donja Gorica još jednom potvrđuje preduzetničku i inovativnu orjentaciju i kao takav, prepoznat je kako od domaćih tako i od međunarodnih partnera.

Petočlani žiri je ocjenjivao prezentacije, ideje kao i biznis planove svih timova, a za tri prvoplasirana tima obezbijeđene su vrijedne nagrade.

U okviru takmičenja Srednjoškolaca „Poslovni izazov zapadnog Balkana” učesnici tri prvoplasirana tima su:

I MJESTO

1. Crna Gora – Muamer Beganović, Srednja stručna škola, Bijelo Polje