petak, 9. maj 2014.

Na ovogodišnjoj Berzi ostvaren promet od rekordnih 25000 eura!

U petak, 9. maja, održana je IV Međunarodna berza preduzetničkih ideja. Ove godine je ostvaren promet od rekordnih 25000 eura.  Berza je i ove godine okupila predstavnike 30 veoma uspješnih crnogorskih kompanija, koje su na strani potražnje, otkupljivale ideje mladih preduzetnika. Neke od kompanija su: Voli, Čelebić, Zetagradnja, Erste Banka, Investicioni razvojni fond, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Komisija za hartije od vrijednosti, Kompanija Krušo, Com Trade, Mesna Industrija Goranović, Mljekara Lazine, Franca, Plantaže,  kao i mnoge druge. Manifestacija je bila podržana i od strane Glavnog Grada Podgorica. U široj verziji ove vijesti možete naći detaljni izvještaj sa Berze.

UDG je i ove godine na dan Evrope, 9. maja, sada već tradicionalno, organizovao Međunarodnu berzu preduzetničkih ideja, četvrtu po redu. Cilj Berze je da podstakne razvoj preduzetničkih, odnosno biznis ideja, prije svega, studenata i učenika srednjih škola iz Crne Gore i regiona. Berza preduzetničkih ideja šalje poruku o buđenju preduzetničke sposobnosti studenata i mladih ljudi u Crnoj Gori.

Berza je i ove godine okupila predstavnike 30 veoma uspješnih crnogorskih kompanija,koje su na strani potražnje, otkupljivale ideje mladih preduzetnika. Neke od kompanija su: Voli, Čelebić, Zetagradnja, Erste Banka, Investicioni razvojni fond, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Komisija za hartije od vrijednosti, Kompanija Krušo, Com Trade, Mesna Industrija Goranović, Mljekara Lazine, Franca, Plantaže,  kao i mnoge druge. Manifestacija je bila podržana i od strane Glavnog Grada Podgorica.

Berza je događaj na kojem srednjoškolci i studenti predstavljaju svoje biznis ideje (“ponuda ideja”). Ove godine su bile prijavljene 92 ideje. Ideje su obrađene shodno metodologiji koju smo utvrdili u okviru UDG. Organizator je izvršio preliminarnu selekciju prijavljenih ideja i izabrao 10 najboljih. Prihvaćene biznis ideje su prezentovane na kotaciji biznis ideja, i shodno Pravilniku o kotaciji biznis ideja na Berzi, imale su priliku da se predstave strani “tražnje”. Ideje koje se nisu kvalifikovale među 10 najboljih su predstavljene u specijalnom izdanju “Knjige ideja” i prisutne kompanije su imale priliku da licitiraju i daju ponude i za te ideje. Sve ove ideje predstavljaju stranu “Ponude” na berzi.

Nakon prezentacije odabranih biznis ideja, predstavnici institucija su otkupljivali pravo na pregovore sa vlasnikom ideje o realizaciji iste. Minimalna cijena za svaku biznis ideju bila je 200 EUR. Pravo na pregovore je otkupio ponuđač koji je bio spreman da plati najveću cijenu. Kada vlasnik preduzetničke ideje prihvati cijenu, posao se sklapa i nastavlja se kroz neposredno pregovaranje koje će se organizovati za specijalnim pregovaračkim stolovima.

TOP 10 Ideja su:

1. Ulje od koštica grožđa
  2. Prepirke.com
  3. News headlines on cardboard coffee cups
  4. Bill.me
  5. Easy buy- Easy pay
  6. Proizvodnja organskog proizvoda od divljeg šipka
  7. Plantažno gajenje lavande
  8. GoraDent – dentalni turizam
  9. Magareći sir sa brusnicom “Made in Montenegro”
  10. Pametni ključ “A đe ga je čoče”

Ideja koja je otkupljena za najviše novca je ideja o Plantažnom uzgajanju lavande koja je otkupljena za 1100,00 eur; kao i ideja o proizvodnji Magarećeg sira sa brusnicama koja je otkupljena za 1050,00 eur.

Ova manifestacija je poprimila regionalni, čak i evropski karakter, i na ovogodišnjoj Berzi Preduzetničkih Ideja, promet je dostigao cifru od 25.000,00 eur.

Univerzitet Donja Gorica je ove godine izdvojio 7.000,00 eura za podrsku svim srednjoskolcima koji su pokazali preduzetan odnos i pripremili ideje i njih 70 ce dobiti  Vaučer u vrijednosti od 100,00 eur za školarinu na bilo kojem od 10 UDG fakulteta.

Učešće sponzora odnosno vodećih kompanija iz Crne Gore je dodatna garancija za viziju razvoja ove manifestacije. Zajedničkim snagama se ulaže u budućnost!

Otkupiti ideju znači ohrabriti mlade ljude da iduće godine prijave još više ideja i da započnu svoj biznis.