četvrtak, 8. januar 2015.

Održane XXIII Božićne rasprave

Tradicionalne 23. Božićne rasprave o ekonomiji održane su 06. januara 2015. godine sa početkom u 21 čas na Univerzitetu Donja Gorica. Tema ovogodišnjih Božićnih rasprava bila je "Stanovništvo i razvoj", u spomen na nedavno preminulu profesoricu Ljubicu-Bebu Radović, profesora demografije i statistike. Božićne rasprave su pokrenute još 1992. godine u znak sjećanja na profesora Boška Gluščevića. Domaćin i utemeljivač Božićnih rasprava na Univerzitetu Donja Gorica, profesor dr Veselin Vukotić. je u svom uvodnom obraćanju istakao:

Božićne rasprave su postale poznata duhovna institucija u Crnoj Gori. Kao utemeljivač ovih rasprava osjećam se ponosnim da smo prolazeći kroz Scile i Haribde uspjeli da očuvamo ovu ideju sve do danas. Nema u Crnoj Gori mnogo duhovnih institucija sa ovolikom tradicijom.

Gosti  na ovogodišnjim Božićnim raspravama bili su:

- Mirjana Rašević, direktor Instituta društvenih nauka, Beograd;

- Dušan Janjić, direktor Centra za etničke odnose, Beograd;

- Dragan Vukčević, akademik CANU, Podgorica;

- Ilija Vujačić, dekan Fakulteta političkih nauka, Beograd;

- Ljubomir Madžar, akademik, Akademija ekonomskih nauka.

Profesor Vukotić je posjećajući prisutne na život i rad profesorice Ljubicu-Bebe Radović istakao: "Siguran sam da dijelim mišljenje sa generacijama i generacijama studenata Ekonomskog fakulteta da je bila jedan od najobrazovanijih profesora u našim životima, služila se, u to vrijeme, sa 4 strana jezika, imala krug prijatelja koji su spadali u najužu elitu naučnog i umjetničnog života u tadašnjoj  Jugoslaviji. Zaista u slušaonice Fakulteta, kada je držala predavanje, unosila je otmenost, kulturu i nadasve topli profesionalizam."

Pored navedenog profesor Vukotić je istakao da moramo više čitati naših knjiga! Od Oktoiha 1494. do danas! Možda više knjiga o iseljavanju Ilira, o njihovom nestanku pred dolaskom stranih investitora koji su došli iz Azija, iza Karpata, i koji su se tada zvali Slovenski nomadi, nego savremene studije o stranim investitorima. Knjiga je stvarala Crnu Gori. Uradimo sve da je knjiga i sačuva i dalje razvija... A knjiga je simbol stvaralačkog duha i ulovljenog znanja. Takodje, naveo je i sljedeće: "Rasprave su posvećene našoj tradiciji! Prethodnicima! Onima koji su nas duhovno rodili! Onima na čijim kulturnim genima gradimo svoja današnja postignuća.

Objašnjavajući da više cijenimo nepoznatog stranca, nego sebe - sve što nam je blisko i što je naše, profesor Vukotić je upotrijebio upravo primjer Božićnij rasprava! Da se ovaj događaj, Božićne rasprave, dešava noćas npr. u SAD ili u Londonu, da je tamo sagrađena ovakva zgrada i stvoreni ovakvi uslovi, to bi se naši ljudi takmičili u pohvalama i romantičnim opisima, dajući do znanja komšijama i poznanicima da su oni bili tamo. Ovdje, sve je ovo obično! I više za pokudu nego za priznanje i pohvalu... Da smo mi iz Abu Dabija, ovo bi bila investicija za pohvalu i priznanje. Ovako... Ostaje nam borba sa nama samima...

Nakon Božićnih rasprava, besjeda i druženje su nastavljeni u Studentskom klubu, do ranih jutarnjih časova.