petak, 9. decembar 2016.

Okrugli sto: Nove ideje i dalje inovacije u nastavi na UDG-u

Na osnovu odluke Rektorskog kolegijuma Univerziteta Donja Gorica u četvrtak, 08.12.2016. je održan IX okrugli sto posvećen unaprijeđenju nastave: Nove ideje i dalje inovacije u nastavi na UDG-u. Okruglom stolu su prisustvovali svi nastavnci, saradnici i zaposleni kao i studenti doktorskih studija na UDG i PhD junoše. Isto tako, okrugli sto je bio otvoren za sve studente UDG-a!

Rektor UDG, prof. dr Veselin Vukotić otvorio je okrugli sto uvodnim izlaganjem o tome da je ovaj okrugli sto počeo mnogo ranije iako je u formalnom smislu organizovan tek danas. Povod su bila tri tima koja je on formirao a u cilju unaprijeđenja nastave na UDG i to: “mučenici” koji su obuhvatili nastavni kadar do 30 godina, zatim “apostoli” od 30 do 35 godina i “vaskrsli” od 35 do 40 godina.

Svaka od grupa imala je identične materijale na bazi kojih su diskutvoali u nekoliko iteracija na zadatu temu. A na samom okruglom stolu svaka od grupa imala je po tri prezentera koji su izalagali  viđenja svojih grupa sa tri aspekta, teorijskog, praktičnog i prijedloga za unaprijeđenje istog.

Diskusija nakon izlaganja članova sve tri grupe je bila vrlo dinamična i plodna, trasirajući put novih ideja i inovacija razvoja UDG do 2400. godine. Učešće u istoj su uzeli ne samo predavači već i studenti koji su svako iz svog ugla posmatranja diskutovali o krizi obrazovanja koja je evidentna u današnjoj civilizaciji.

Rektor Vukotić je u svojoj završnoj riječi istakao da je zadovoljan diskusijom ali isto tako da ima još puno prostora da se stvari unaprijede. Prije svega takav njegov stav se odnosio na duh i način razmišljanja, o razumijevanju duha vremena i o ulozi angažmana na Univerzitetu.

On je istakao da mi nijesmo ni učitelji da nekog učimo, niti profesori da držimo bilo kome lekcije, da nijesmo ni nastavnici da nešto po inerciji nastavljamo i da se moramo odvajati od modela industrijskog univerzitetskog radnika, radnika gdje svako radi na svom predmetu kao što radnik na traci radi svoju operaciju, jedan kroji, drugi šije, treći pakuje, da je svako je gospodar svoje operacije! Taj model je u krizi, zaključio je on! Naša uloga treba da bude prosvetiteljska. Prosvetitelja okoline a prije svega studenata, mladih ljudi koji se nalaze u vrtlogu svijeta besmisla, laži, kriminala, u svijetu koji blješti od prostakluka i bezduhovnosti, svijetu koji se odvojio od prirode, od kosmičke energije. Prosvetitelj je čovjek koji je upoznao sebe i vjeruje u sebe!

Prelazak sa modela A na model B je postepen. Ali 2022-2025. su godine kada će doći do kadrovskog osvećivanja, smatra on! Isto tako, on ističe da je obrazovanje proces!!! “Nema skokova i prstočelovićkih vizija!” Svemu prethodi veliki rad a njega pokreće ideja. Ljudi bez ideja ne prepoznaju značaj ideje!

Isto tako, on je kao jedan od glavih uzroka problema danas, prepoznao ego. Ego koji sužava našu svijest. Ego kao uskost našeg shvatanja stvarnosti! Na pitanje šta je zapravo Univerzitet? On smatra da to nije škola! Na univerzitetu se ne uči, da Univerzitet treba da bude budilište duha!!! "Nema skokova, moramo se vratiti prirodi i prirodnosti jer priroda je izvor ideja i izvor energije! Ne smijemo biti na silu moderni i modernost mjeriti generacijom i-Phone-a koji je u rukama, posebno u Crnoj Gori. Kada nemamo što da pokažemo da ssmo stvorili – mi pokažemo što smo kupili." Knjiga u hard copy nikada ne može biti zamijenjena! Ili može biti zamijenjena za ozbiljno istraživanje, za duboko promišljanje, za iskustveno razumijevanje. Odnosno, “tehnologija nas neće spasiti!” (Gete)... Više ljudskosti, prirodnosti i duhovnosti, zaključio je on.  Kad nas zarobi stabilno znanje – to je kraj! Ideje su dinamično znanje; znanje u pokretu!

Kao ključni dokument za dalje napredovanje UDG, on vidi u Almanahu nastave na UDG, jer orginizacije koje teži dugovječnosti moraju da imaju u polazištu čvrst sistem vrijednosti! "To je cjelina ideje razvoja UDG-a u vremenu! Sistem vrijednosti koji pokreće duh te organizacije. Pokrenuti duh se oplođuje u kulturi te organizacije, u atmosferi te organizacije."

Budućnost je neizvjesna i puna rizika! Ukoliko duboko, funkcionalno, razumijemo i prošlost i sadašnjost, možemo izbjeći rizike! I koliko-toliko smanjiti neizvjesnost, koja se ne može potpuno eliminisati!