petak, 15. april 2016.

Potpisani ugovori o dodjeli grantova za institucionalno unaprjeđenje

U prostorijama Ministarstva prosvjete danas, 15. aprila potpisani su ugovori o dodjeli devet grantova za institucionalno unaprjeđenje u okviru projekta “Visoko obrazovanje i istraživanje za inovacije i konkurentnost“. Potpisivanju ugovora prisustvovali su i Rektor UDG, prof. dr Vesein Vukotić, i dekanica Fakulteta za prehrambene tehnologije, bezbjednost hrane i ekologiju. Nakon potpisivanja ugovora Ministar Bošković je čestitao dobitnicima grantova i rekao da je na konkurs pristiglo 23 prijedloga projekata, a da je nakon procesa evaluacije za devet prijedloga projekata opredijeljeno 410.121,00 eura. Rektor Univerziteta Donja Gorica prof. dr Veselin Vukotić je čestitao svim dobitnicima grantova i pohvalio kriterijume po kojima se odlučivalo o dodjeli grantova. On je predstavio projekte, njihove ciljeve i zaključio da će realizacija projekata doprinijeti istraživačkoj atmosferi na UDG koju se uprava i nastavno osoblje Univerziteta trude da održe. Vukotić je pohvalio napore Ministarstva prosvjete da se na ovaj način podrže značajne inicijative u visokom obrazovanju. Ovdje možete čuti Rektorovo izlaganje u cjelosti.

Ministar je takođe najavio da će Ministarstvo prosvjete raspisati drugi poziv za dostavljanje prijedloga projekata za grantove za institucionalno unapređenje 19. aprila 2016. godine, sa rokom za dostavu prijedloga projekata do 24. juna 2016. godine i planiranim budžetom od 300,000 eura. On je izrazio nadu da će realizacija ovih projekata doprinijeti poboljšanju kvaliteta obrazovanja na fakultetima.

Rektorica Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić rekla je da su projekti od velike važnosti za razvoj univerziteta u Crnoj Gori, bilo da je u pitanju državni ili privatni univerzitet. Ona je pohvalila saradnju UCG sa HERIC-om i zahvalila aplikantima sa UCG koji su pripremili funkcionalne projekte za koje se nada da će unaprijediti rad Univerziteta i oblasti na koje su se fokusirali.

Ugovor o dodjeli grantova potpisali su ministar prosvjete mr Predrag Bošković, rektorica Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić, rektor Univerziteta Donja Gorica prof. dr Veselin Vukotić, dekan Fakulteta za pomorstvo Kotor – Univerzitet Crne Gore prof. dr Danilo Nikolić, dekanica Metalurško-tehnološkog fakulteta Podgorica - UCG prof. dr Mira Vukčević, dekanica Prirodno-matematičkog fakulteta Podgorica - UCG prof. dr Žana Kovijanić-Vukićević, koordinatorka na Ekonomskom fakultetu - UCG prof. dr Maja Baćović i dekanica Fakulteta za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju - UDG prof. dr Vesna Maraš.

Univerzitetu Crne Gore je za projekat “Reforma doktorskih studija na Univerzitetu Crne Gore” dodijeljeno 48.980,00 eura, dok je za projekat “Poboljšanje komunikacionih kapaciteta na Univerzitetu Crne Gore” opredijeljeno 38.130,00 eura. Fakultetu za pomorstvo UCG za projekat “Međunarodna certifikacija pomorskog obrazovanja u Crnoj Gori” dodijeljeno je 49.000,00 eura, Ekonomskom fakultetu UCG za projekat “Sticanje praktičnih znanja kroz program „Virtuelno preduzeće“ i stažiranje u realnim kompanijama” dodijeljeno je 42.890,00 eura, Metalurško-tehnološkom fakultetu UCG za projekat “Reforma studijskih programa na MTF-u u skladu sa potrebama modernog obrazovanja u oblasti tehnologija, materijala i zaštite životne sredine” dodijeljeno je 35.100,00 eura, Prirodno-matematičkom fakultetu UCG za projekat “Jačanje nastavnog procesa na prirodnim naukama i informaciono-komunikacionim tehnologijama na Univerzitetu Crne Gore” dodijeljeno je 47.336,00 eura.

Univerzitetu Donja Gorica je za projekat “Razvoj okvira za obezbjeđenje kontrole kvaliteta na Univerzitetu Donja Gorica” dodijeljeno 49.340,00 eura, dok je za projekat “Unapređenje ICT infrastrukture na Univerzitetu Donja Gorica” opredijeljeno 49.945,00 eura. Fakultetu za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju, UDG za projekat “Primijenjena nauka o hrani za studente” dodijeljeno je 49.400,00 eura.