četvrtak, 30. april 2015.

Simeon Djakov održao gostujuće predavanje na Univerzitetu Donja Gorica

U utorak, 28. 04. sa početkom u 10:15 časova, gostujuće predavanje na Univerzitetu Donja Gorica je održao osnivač “Doing Business“ projekta Svjetske banke Simeon Djankov. Simeon Djaknov je u okviru svog predavanja na UDG prisutnima predstavio svoju knjigu, “The Great Rebirth“ koja opisuje pobjedu kapitalizma nad komunizmom i koja ujedno daje analizu ekonomske i političke transformacije nakon pada komunizma u Centralnoj i Istočnoj Evropi.

Simeon Djankov je Rektor Nove ekonomske škole u Rusiji i gost na Peterson institutu za međunarodnu ekonomiju. Osim toga, Djankov radi kao gostujući predavač na Univerzitetu Harvard Kennedi School of Government.

Djankov je pomenutu knjigu napisao sa kolegom Andersonom Åslundom i njihovo istraživanje prikazano u knjizi zaključuje da je ambiziozno rukovodstvo spremno da preuzme rizik, kao i da ekspeditivna deregulacija i privatizacija preduzeća bila instrument za stvaranje uspjeha u stabilnim i prosperitetnim tržišnim ekonomijama koje su se pojavile.

Član je Savetodavnog vijeća u Svjetskoj banci i glavni je ekonomista za finansije i privatni sektor vice predsjedavanja Svjetske banke.

Osnivač je Doing Business projekta Svjetske banke. Kada je u pitanju Crna Gora u Doing Business-u, Djankov navodi:

-           Fokus je na propisima koji se odnose na životni ciklus malih i srednjih domaćih preduzeća;

-           Izgradjeni  su na standardizovanim scenarijima;

-           Mjere se za najmnogoljudnije gradove u svakoj zemlji , i drugim po veličini business gradovima u zemljama sa više od 100 miliona stanovnika.

Autor je više od 70 članaka, među kojima je i Inside the Euro krize: Očevidac računa (2014) i glavni je autor izveštaja Svetske razvojne banke za 2002 godinu. Doktorat iz oblasti ekonomije je odbranio 1997. godine na Univerzitetu u Mičigenu.

Simeon Djankov je svoje predavanje zaključio:

-           Značajan uspjeh transformacije u Crnoj Gori;

-           Progres prema Evropskoj Uniji;

-           Ali populacija je oprezna  zbog daljih promjena;

-           Psihologija transformacije: nova granica u istraživanju i politici.

U prilogu je link Peterson Insistuta na kojem je gost Simeon Djakov: