utorak, 14. april 2015.

Stipendije Vlade Japana- MEXT 2016. godine

Japanska ambasada u Beogradu obavještava sve zainteresovane kandidate  da je od 9. aprila 2015. godine raspisan Konkurs za MEXT (Monbukagakusho) stipendije koje dodjeljuje Ministarstvo obrazovanja, sporta, nauke i tehnologije (MEXT) Vlade Japana, za 2016. godinu. Na ovaj Konkurs mogu se prijaviti kandidati iz Crne Gore i Srbije. Za više informacija, idite na Opširnije.

Postoje dvije kategorije stipendija:

-          za dodiplomce (u trajanju pet godina)

-          za studente - istraživače, postdiplomce (u trajanju dvije godine)

Obje kategorije stipendija odnose se na sve oblasti, a uključuju obavezan period učenja japanskog jezika.

Potrebna dokumentacija za prijavljivanje:

-          aplikacioni formular sa fotografijom koji se može preuzeti sa veb sajta Ambasade Japana u Srbiji: http://www.yu.emb-japan.go.jp)

-          uvjerenje o ocjenama:

1. za dodiplomske studije: svjedočanstvo o završenoj srednjoj školi

2. za postdiplomske studije: uvjerenje o završenim dodiplomskim studijama, uz prijepis ocjena

-          potvrda o oblasti/studijskoj grupi (samo za postdiplomske studije)

Navedenu dokumentaciju zainteresovani kandidati treba da, najkasnije do petka, 22. maja 2015. godine, dostave na sljedeću adresu: Ambasada Japana u Republici Srbiji, Vladimira Popovića 6, Novi Beograd, ili da je pošalju elektronskom poštom na culture@s1.mofa.go.jp

Izbor kandidata: Svi kandidati biće pozvani da pristupe pismenom testiranju. Samo kandidati koji prođu prvi krug testiranja, biće pozvani na intervju i tom prilikom treba da dostave preostala dokumenta:

• preporuku profesora fakulteta (za postdiplomske studije), odnosno nastavnika srednje škole (za dodiplomske studije)
  • ljekarski izvještaj  (na crnogorskom jeziku)

Broj stipendija nije ograničen, osim za oblast medicine i stomatologije, i zavisi od rezultata pismenog testiranja i razgovora sa Komisijom, nakon čega će potencijalni kandidati biti preporučeni MEXT-u za konačan izbor.

Dodatne informacije i pojašnjenja, kao i aplikacione formulare,  zainteresovani kandidati  mogu dobiti na web sajtu Japanske ambasade u Beogradu, Odjeljenje za kulturu i informacije: http://www.yu.emb-japan.go.jp (opcija na srpskom jeziku).

Kontakt osoba u Ambasadi Japana u Beogradu: Anđelka Dabović; tel.: +381 11 3012; e-mail adresa: info@s1.mofa.gojp.