petak, 15. januar 2016.

Stipendije Vlade Mađarske za master studije

Vlada Mađarske, u saradnji sa Organizacijom UN za hranu i poljoprivedu (u daljem tekstu: FAO) dodjeljuje ograničeni broj stipendija za master studije na engleskom jeziku, iz oblasti poljoprivrednih nauka, poljoprivredne biotehnologije, hortikulture,  ishrane životinja i bezbjednosti hrane. Stipendije se dodjeljuju za akademsku 2016/2017. godinu, a programi će biti realizovani na Fakultetu za poljoprivredu i nauke u oblasti zaštite životne sredine, Fakultetu za hortikulturne nauke Univerziteta Sv. Ištvan u Budimpešti i Fakultetu za poljoprivredne nauke i nauke u oblasti zaštite životne sredine Kaposvar Univerziteta. Više informacija u opširnijoj verziji ovog obavještenja.

Za ove stipendije mogu konkurisati kandidati iz sljedećih zemalja: Avganistana, Albanije, Alžira, Angole, Azerbejdžana, Bjelorusije, BiH, Burkina Faso, Vijetnama, Egipta, Etiopije, Gane, Gruzije, Zambije, Jemena, Jermenije, Jordana, Kazahstana, Kenije, Kirgistana, Kosova, Laosa, Libana, Madagaskara, Makedonije, Malija, Moldavije, Mianmara, Mongolije, Namibije, Nigerije, Sjeverne Koreje, Filipina, Čada, Srbije, Somalije, Južnog Sudana, Sudana, Tadžikistana Turkmenistana, Ugande, Ukrajine, Uzbekistana Vijetnama i Crne Gore.

Stipendijeuključuju troškove prijavljivanja i školarine tokom trajanja studija, osnovne knjige, smještaj u studentskom domu i životne troškove, a finansiraće ih Vlada Mađarske, u skladu sa Ugovorom  koji je potpisala sa FAO, 2007. godine. Dobitnicima stipendija biće pokriveno isto zdravstveno osiguranje koje imaju i mađarski studenti, tokom trajanja ovog programa stipendiranja.

Putne troškove do Mađarske i natrag snose sami kandidati.

Program ovih studija realizuje se na engleskom jeziku, a  biće iniciran samo ukoliko bude prijavljen dovoljan broj kandidata, počev od septembra 2016. godine.

Procedura prijavljivanja i selekcija se odvijaju u dvije faze:

Faza 1: FAO će prethodno ocijeniti kandidate i podnijeti aplikacije Ministarstvu poljoprivrede Mađarske koje će ih proslijediti na odgovarajući univerzitet, po izboru prijavljenih kandidata. Kandidati moraju podnijeti  KOMPLETAN DOSIJE. Nepotpuna dosijea se neće razmatrati.

Faza 2: Od izabranih kandidata može se tražiti da pristupe pismenom ili usmenom ispitu iz engleskog jezika, kao sastavni dio procedure za prijem. Mađarskiuniverziteti koji učestvuju u ovom Programu vodiće dalju proceduru selekcije i obavijestiti svakog uspješnog kandidata. Selekciju studenata obavljaće isključivo univerziteti, bez uključivanja FAO-a. Uspješni studenti biće obaviješteni i od Ministarstva poljoprivrede Mađarske.

Kandidati će biti birani na osnovu sljedećih kriterijuma:

• Državljanstvo i prebivalište u jednoj od zemalja navedenih na listi,
  • Odličan uspjeh tokom školovanja,
  • Stepen znanja engleskog jezika,
  • Motivisanost,
  • Dobro zdravlje,
  • Godine starosti (prednost će imati kandidati mlađi od 30 godina).

Procedura apliciranja:

Zainteresovani kandidati  treba  da, elektronskom poštom, dostave svoj dosije na engleskom jeziku, koji treba da bude sastavljen od sljedeće dokumentacije, u PDF ili JPG formatu:

Ili          http://www.kormany.hu.hu/dok?source=3#DocumentBrowse

• Skoriji CV
  • Kopija  diplome o završenim studijama i dodatak diplome
  • Uvjerenje o dobrom znanju engleskog jezika
  • Kopije odgovarajućih stranica pasoša iz kojih se vidi broj pasoša i datum važenja
  • Pismo preporuke
  • Izjava o motivisanosti
  • Ljekarsko uvjerenje o dobrom zdravstvenom stanju
  • Potvrda od MUP-a Crne Gore da kandidat(kinja) nije  pod istragom (da nema kriminalni dosije)

Zainteresovani kandidati treba da se prijave FAO-u, isključivo putem elektronske pošte, na REU-Scholarship@fao.org  najkasnije do 28. februara 2016. godine.

Dosijea kandidata upućena poštom, ili kurirom, neće se uzimati u razmatranje.

Kandidati koji nisu bili izabrani prethodnih godina mogu se ponovo prijaviti za program za 2016/2017. godine, ali  treba da ponovo podnesu kompletan dosije, ISKLJUČIVO ELEKTRONSKOM POŠTOM.

Odabrani studenti potpisaće ugovor sa Ministarstvom poljoprivrede Mađarske koje je donator ovog programa, u vrijeme upisa prvog semestra.

Za sva pitanja u vezi sa ovim Programom, ili procedurom prijavljivanja, zainteresovani kandidati se mogu obratiti na sljedeću elektronsku adresu FAO-a: REU-Scholarship@fao.org.

U prilogu se nalaze prijavni formular i opis master programa.