nedjelja, 3. septembar 2023.

UDG partner u novom HORIZON Research and Innovation projektu

UDG partner u novom HORIZON Research and Innovation projektu:

Stone monument ensambles and the climate change impact STECCI

• Naziv projekta: Stone monument ensambles and the climate change impact STECCI
  • Broj projekta: 101094822
  • Učesnici: University of Sarajevo, BiH; Heritage Malta, Malta; Univerzitet Donja Gorica Podgorica, Montenegro; Universitaet fur angewandte Kunst Wien, Austria; Stiftung Preussischer Kulturbesitz, Germany; Zentrum für soziale Innovation GmbH Wien, Austria; Sveuciliste u Splitu, Umjetnicka akademija, Croatia; Faculty of Scences University of Novi Sad, Serbia; Institut Mines-Telecom, France
  • Koordinator projekta: Nusret Drešković UNSA (UNSA)
  • Menadžer projekta: Saida Ibragić (UNSA)
  • Poziv: HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01
  • Tip projekta: HORIZON Research and Innovation Actions
  • Period realizacije: 2023-2027 (1. septembar 2023 – 31. avgust 2027)
  • Website: https://steccihorizoneu.com/
  • Kontakt osobe na UDG-u: Anđela Jakšić- Stojanović, Sandra Tinaj

O projektu

Cilj projekta je sprovodjenje inovativnih i održivih strategija zaštite kulturnog naslijeđa od uticaja klimatskih promjena, kao i prirodnih nepogoda, zagađenja životne sredine i antropogenih prijetnji koje su njihova posljedica. Projekat STECCI je multidisciplinarni projekat koji kombinuje ekspertska znanja i vještine iz oblasti prirodnih nauka, društvenih i humanističkih nauka, prvenstveno konzervacije, klimatologije i zaštite životne sredine,  ekonomije i kreativnih industrija u cilju prevazilaženja izazova uticaja klimatskih promjena na kulturnu baštinu. U toku realizacije projekta će biti korišćena najsavremenija istraživačka oprema i digitalne tehnologije, kao i najinovativniji pristupi u društvenim naukama i konzervatorskoj praksi kako bi se ostvarili ciljevi projekta.