petak, 8. maj 2015.

UDG: Uspješne regionalne kompanije kupuju biznis ideje učenika i studenata! V Berza preduzetničkih

UDG i ove godine na dan Evrope 9. maja sa početkom u 11 časova, tradicionalno organizuje petu po redu Međunarodnu Berzu preduzetničkih ideja. Cilj Berze je da podstakne razvoj preduzetničkih, odnosno biznis ideja, prije svega, studenata i učenika srednjih škola iz Crne Gore i regiona. Berza preduzetničkih ideja šalje poruku o buđenju preduzetničke sposobnosti studenata i mladih ljudi u Crnoj Gori.

Berza će i ove godine okupiti predstavnike najuspješnijih Crnogorskih kompanija, koje će na strani potražnje, otkupljivati ideje mladih preduzetnika. Berza je događaj na kom srednjoškolci i studenti predstavljaju svoje biznis ideje (“ponuda ideja”). Preko 20 kompanija je pokazalo spremnost da da finansijski stimulans mladim preduzetnicima.

Ove godine je prijavljeno 150 ideja. Ideje su obrađene shodno metodologiji koju je utvrđena u okviru UDG-a. Organizator je izvršio preliminarnu selekciju prijavljenih ideja i izabrao 10 najboljih. Prihvaćene biznis ideje biće prezentovane na kotaciji biznis ideja, i shodno Pravilniku o kotaciji biznis ideja na Berzi, imaće priliku da se predstave strani “tražnje”. Ideje koje se nisu kvalifikovale među 10 najboljih biće predstavljene u specijalnom izdanju “Knjige ideja” i prisutne kompanije će takođe imalti priliku da licitiraju i daju ponude i za te ideje. Sve ove ideje predstavljaju stranu “Ponude” na berzi.

Osim učenika i studenata, ove godine specijalni gosti na berzi će biti mališani iz JPU “Ljubica Popović” iz Podgorice, koji će prezentovati svoju ideju.

Nakon prezentacije odabranih biznis ideja, predstavnici uspješnih kompanija odlučuju za koje ideje žele otkupiti pravo na pregovore sa vlasnikom ideje o realizaciji iste. Minimalna cijena za otkup prava o realizaciji ideje je 200 eura. Pravo na pregovore otkupljuje ponuđač koji bude spreman da plati najveću cijenu. Ukoliko vlasnik preduzetničke ideje prihvati cijenu, posao se sklapa i nastavlja kroz naposredno pregovaranje koje se organizuje za specijalnim pregovaračkim stolovima, nakon događaja. U slučaju da se za istu ideju ponudi ista cijena, kotacija se nastavlja licitacijom.

Ova manifestacija je poprimila evropski karakter, i na prošlogodišnjoj Berzi Preduzetničkih Ideja, promet je dostigao cifru od 25.000,00 eur. S obzirom na veliki značaj Berze u podsticanju mladih ljudi da se životno okrenu biznisu Vaša podrška i prisustvo je dodatno ohrabrenje za sve mlade ljude da započnu svoj biznis.