utorak, 21. januar 2014.

Održana četvrta škola preduztništva i inovacija za mlade

Četvrta Škola Preduzetništva i Inovacija za Mlade održana je u periodu od 21. do 23. Januara 2014. godine na Univerzitetu Donja Gorica. Školu je pohađalo preko 220 srednjoškolaca iz svih gradova Crne Gore. Školu  organizuje prva generacija diplomiranih studenata Fakulteta za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis kao poklon Univerziteta Donja Gorica.

Cilj Škole je razvijanje preduzetničkih ideja i duha kod mladih ljudi u Crnoj Gori. Takođe, cilj Škole je da okupi mlade ljude iz svih crnogorskih opština, da kroz zajedničko druženje, rad i stvaranje prevazilaze određene predrasude koje postoje kod mladih.

Riječima dobrodošlice učenike su pozdravili: rektor Univerziteta Donja Gorica, Prof. dr Veselin Vukotić, Ministar prosvjete i sporta u Vladi Crne Gore, g-din Slavoljub Stijepović i generalni menadžer UDG-a g-đica Sandra Tinaj.

Škola se sastojala od niza predavanja, prezentacija i drugih aktivnosti. Prvog dana je održana radionica u Studentskom domu, gdje su učesnici bili smješteni. Tokom drugog dana, učesnici su bili u prilici da slušaju predavanja eminentnih profesora i uspješnih ljudi iz oblasti biznisa, politike, sporta i umjetnosti poput predsjednika KHOV Zorana Đikanovića, rukometša Petra Kapisode, umjetnika Tiha Vujovića, direktorice MONSTAT-a Gordane Radojević. Organizovana je i posjeta kompaniji “Plantaže“. Na kraju I dana, učenici su se družili i zabavljali na žurci koju su organizatori Škole upriličili upravo za njih.

Trećeg dana proglašeni su pobjednici takmičenja Business Case Challenge Montenegro 2014, koji će predstavljati Crnu Goru na regionalnom takmičenju u Sarajevu. Učesnici su imali priliku da čuju predavanja ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja u Vladi Crne Gore, dr Petra Ivanovića, kao i dr Aleksandre Martinović, profesorice na Fakultetu za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekolologiju, UDG. Istog dana održana je dodjela diploma i ceremonija zatvaranja kojoj su prisustvovali Rektor Univerziteta Donja Gorica, Veselin Vukotić, ambasadorke Sjedinjenih Američkih Država i Poljske, direktori srednjih škola, roditelji polaznika Škole, kao i sami polaznici.

Ovo je četvrta godina organizacije Škole preduzetništva i inovacija za mlade. Prve godine Školu je pohađalo 35, druge 68 polaznika, treće godine 200, a četvrta generacija brojala je 220 maturanata.